Event IT będący najczęściej szkoleniem/warsztatem jest skomplikowanym przedsięwzięciem skierowanym do dość wymagającej grupy odbiorców.
Naszym uczestnikom musimy zapewnić:

✓ sprawną organizację
✓ odpowiedni sprzęt
✓ przyjazne środowisko pracy

Brzmi oczywiście i prosto? Pamiętajmy, że musimy mieć na uwadze także szereg kwestii, które musimy sprawdzić przed naszym wydarzeniem aby nie okazało się kompleną klęską i to już na samym starcie.

1.  Organizacja

Wynajmując salę na szkolenie IT musimy mieć przede wszystkim na uwadze to, że jest to szkolenie z udziałem komputerów. Niezależnie od tego czy sprzęt zapewnia np. centrum konferencyjne czy szkolenie odbywa się na sprzęcie własnym uczestników, należy zadbać o odpowiednią prędkość łącza. O wytyczne najlepiej dopytać prowadzącego/trenera. Przy małych grupach może okazać się wystarczające łącze ok. 10 mb/s, lecz przy grupach kilkunasto- lub kilkudziesięcioosobowych wypada zapewnić łącze powyżej 30 mb/s. Pamiętajmy o tym, aby nie mylić prędkości łącza z wydajnością routera WiFi – warto upewnić się u administratora czy podana informacja dot. łącza to na pewno to o co nam chodzi.

Kolejnym ważnym elementem jest rzutnik. Jeżeli na ekranie będą pojawiać się szczegółowe wykresy i fragmenty kodu niezbędny jest rzutnik Full HD. Odpowiednia rozdzielczość zagwarantuje nam doskonały obraz i uchroni uczestników naszego szkolenia przed bólem głowy od ciągłego mrużenia oczu. Powinniśmy dowiedzieć się jakie wejścia posiada komputer trenera i w miarę możliwości korzystać z HDMI (można zapatrzyć się wcześniej w odpowiednie przejściówki).

Przy okazji rzutnika nie zapomnijmy o odpowiednim zaciemnieniu sali. Jeżeli trafi się nam słoneczny dzień a sala nie będzie wyposażona w gumowane rolety, szkolenie będzie skazane na porażkę. Prezentacja w szkoleniu IT ma kluczowe znaczenie i musi zostać poprawnie wyświetlona. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zweryfikować wcześniej czy sala posiada odpowiednie zaciemnienie, warto mieć w zapasie folię aluminiową i taśmę malarską. Nie jest to zbyt profesjonalne rozwiązanie, ale może uratować sytuację.

Najkorzystniejszy układ sali dla szkolenia IT to układ szkolny lub w literę U. Do 10 uczestników + trener wystarczająca będzie sala o wielkości 30m2. Przy 30-40 osobach konieczna będzie już sala nie mniejsza niż 75m2.

Przy licznych grupach / małych salach konieczna będzie także klimatyzacja lub przynajmniej możliwość zrobienia przeciągu (okna na przeciwległych ścianach).

Jeżeli uczestnikom naszego szkolenia zapewniamy lunch, powinniśmy zadbać o odpowiednią wielkość porcji. Może się to wydawać śmieszne, ale uczestnikami szkoleń IT są w większości mężczyźni, którym nie wystarczy po jednym ziemniaczku i maleńkim kotleciku. Jeżeli nie chcemy żeby nasi uczestnicy wyszli z lunchu głodni lub – co gorsze – żeby dla wszystkich nie starczyło (w przypadku bufetu), upewnijmy się co do wielkości porcji przewidzianej na osobę. Wbrew pozorom lunch to ważny element wpływający na poziom zadowolenia uczestnika.

2. Sprzęt

W przypadku, gdy sami zapewniamy sprzęt na szkolenie musimy wcześniej przygotować środowisko, wykonując niezbędne instalacje. Najlepiej zrobić to minimum na 1 dzień przed szkoleniem aby mieć czas na reakcję w sytuacji gdyby okazało się, że wynajęty przez nas sprzęt jest za słaby lub coś nie działa poprawnie. Jeżeli sprzęt jest dostarczany przez zewnętrzną firmę prosto na salę, należy pamiętać o przesłaniu zawczasu do wynajmującego listy niezbędnych instalacji.

Wynajęty przez nas sprzęt powinien mieć nie mniej niż 6GB RAM i procesor nie starszy niż Intel Core i5. Przy szkoleniach do których wykorzystywana jest wirtualna maszyna i innych bardziej zaawansowanych zalecana minimalna pamięć RAM to 8GB, optymalna – 12GB.

3. Środowisko pracy

Szkolenie IT jest szkoleniem cichym. Uczestnicy siedzą, słuchają, klikają na klawiaturze. Jest także szkoleniem wymagającym skupienia i 100% uwagi. Rezerwowanie sali na tym samym piętrze, na którym są organizowane targi, koncerty lub zloty absolwentów jest zdecydowanie złym pomysłem. Warto upewnić się jakie wydarzenia organizowane są danego dnia na naszym piętrze.

Pamiętajmy o tym, że komputer czy też laptop wymagają miejsca – każdemu uczestnikowi musimy zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń. Minimalna szerokość blatu na 1 uczestnika to 80cm, optymalna – 100cm.


„Szkolenia IT” to pojęcie szerokie. Mogą to być szkolenia z pakietów biurowych, obsługi komputera, programowania, zarządzania projektami etc.  Każde szkolenie ma swoje własne, indywidualne wymagania, które należy najczęściej dodatkowo (!) spełnić, dlatego kluczowa jest wcześniejsza rozmowa z trenerem.

Reklamy